Izba Lasowiacka im. Jana Puka
Wczoraj
22.11.2024 r.
Muzeum Regionalne w Stalowej Woli zaprasza na wystawę zorganizowaną z okazji jubileuszu swojego 25-lecia, na której zaprezentuje bogatą kolekcję szkła, porcelany, platerów i kilimów w stylu art déco. Wernisaż już w najbliższą niedzielę w Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego.
Muzeum Regionalne w Stalowej Woli od wielu lat gromadzi obiekty z zakresu rzemiosła artystycznego, wzornictwa przemysłowego, malarstwa oraz grafiki użytkowej utrzymane w święcącej tryumfy w okresie międzywojnia stylistyce art déco. Stalowa Wola jest miejscem szczególnie predestynowanym do promowania tego stylu. Miasto powstało u schyłku lat 30. XX w. jako jedna z najważniejszych realizacji Centralnego Okręgu Przemysłowego. Zaprojektowana od podstaw Stalowa Wola architektonicznie wpisywała się w panujące w europejskiej urbanistyce tendencje oraz w założenia polskiej odmiany art déco, popularyzowanej jako narodowy styl odrodzonego kraju. Z architekturą Stalowej Woli idealnie współgrało wyposażenie przemysłowych i mieszkalnych obiektów. Często to właśnie akcesoria o charakterze praktycznym i dekoracyjnym, jak szkła, ceramika, platery czy tkaniny, decydowały o atrakcyjności i charakterze wnętrza.
Kolekcję art déco Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli reprezentuje zbiór kilkuset różnorodnych obiektów zarówno o charakterze użytkowym, jak i typowo dekoracyjnym. Znaczną jego część stanowią wyróżniające się znakomitą jakością techniczną i wysokimi walorami estetycznymi wyroby szklane. W tej części zbioru znalazły się cenione na rynkach europejskich wyroby Huty „Niemen” z Brzozówki czy zakładów „Hortensja” w Piotrkowie Trybunalskim oraz produkty mniejszych hut, działających w Ząbkowicach, Zawierciu, Radomsku i Krośnie, a także jednostkowe przykłady wyrobów obcych – śląskich, czeskich, niemieckich i francuskich.
Równie pokaźny dział w kolekcji Muzeum stanowi ceramika dekoracyjna i użytkowa, która dzięki powszechnej obecności na rynku, spowodowanej jej masową produkcją, miała znaczący udział w propagowaniu stylistyki art déco. Tę grupę obiektów reprezentują wyroby polskich i zagranicznych wytwórni, takich jak Ćmielów, Rosenthal czy Giesche, oraz mniej rozpoznawalnych, także anonimowych manufaktur.
Ciekawym fragmentem kolekcji Muzeum są tkaniny dekoracyjne, wśród których przeważają uznane za najbardziej polską tkaninę i święcące tryumfy w okresie dwudziestolecia międzywojennego kilimy. Pojawią się również platery – efektowne, metalowe, posrebrzane naczynia, pochodzące z uznanych wytwórni wyrobów platerowanych, stanowiące elegancką alternatywę dla srebrnej zastawy. W kolekcji Muzeum znajdują się platery z Zakładu Platerniczego Norblinów, fabryki braci Hennebergów, wytwórni Józefa i Alfonsa Fragetów oraz niemieckiej wytwórni WMF.
Wernisaż wystawy odbędzie się 24 listopada 2024 o godz. 16.00. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 9 marca 2025 r.
Galeria Malarstwa Alfonsa Karpińskiego
(budynek dawnego sądu)
Stalowa Wola–Rozwadów
ul. Rozwadowska 12
tel. 15 842 02 07
Wczoraj
Wczoraj
21 Listopada
21 Listopada
21 Listopada
21 Listopada
20 Listopada
20 Listopada
20 Listopada
20 Listopada
20 Listopada
20 Listopada