Sportowe oferty można składać do 27 stycznia 2025 roku
Dzisiaj
31.10.2024 r.
Poznawanie Ojczyzny i jej dziejów jest zarówno obowiązkiem jak i wartością, którą ciągle, na nowo powinniśmy odkrywać. Odnajdywanie owej wartości jest chlubnym kontynuowaniem tradycji nie tylko polskiej szkoły, ale wszystkich patriotycznych organizacji, które będąc wierne narodowej spuściźnie, przekazują solidną wiedzę, kształtują świadomość narodową i obywatelską, szacunek dla dobra wspólnego, jakim jest dziedzictwo wspólnoty narodowej i państwowej zbudowanej w minionych stuleciach, a co za tym idzie – wychowują w poczuciu patriotyzmu.
Znajomość Ojczyzny, jej historii i kultury to nie tylko książkowa wiedza o niej, ale i szeroko pojęte krajoznawstwo, a przede wszystkim - znajomość miejsc, które stanowią polskie sacrum. W pierwszej kolejności winno być poznanie dziedzictwa historyczno-kulturowego własnej „małej Ojczyzny” oraz najbliższego regionu. Pamiętać należy, że poznawanie Ojczyzny to nie tylko „bycie” w ważnych miejscach, ale także emocje i przeżycia temu towarzyszące. To atmosfera, która zostaje w pamięci i sercach, oraz refleksje wywołane oglądaniem i doświadczaniem naszej polskiej ziemi. Zwracanie jednocześnie uwagi na rozmaity sposób jej zagospodarowania oraz na zmieniające się, a czasem i nawet ginące na naszych oczach elementy krajobrazu.
Reprezentacja Młodzieżowej Rady Miejskiej w Stalowej Woli wraz z zastępcą prezydenta miasta Stalowej Woli Moniką Pachacz-Świderską, radnymi Piotrem Rutem i Aleksandrem Kapuścińskim oraz 5 Drużyną Harcerską "Wahpeton" SHP, aktywnie włączyła się w lokalną akcję edukacyjno-samorządowo-społeczną „Zapalmy Znicz Pamięci - Czcimy Bohaterów i Obrońców Ojczyzny”. Akcję, która jest wyrazem pamięci o ofiarach wojny na terenie Stalowej Woli i tragicznej historii terroru okupacji niemieckiej i radzieckiej.
Inicjatorem i patronem akcji „Znicz Pamięci – Stalowa Wola Pamięta”, której głównym celem jest przywracanie pamięci o ludziach, którzy poświęcili swe życie na rzecz niepodległości naszego kraju, a także oddanie im należytego szacunku za ich dzielne czyny jest prezydent miasta Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny oraz przewodnicząca Rady Miejskiej w Stalowej Woli Agata Krzek.
„Znicze Pamięci” zapłonęły na grobach budowniczych miasta Stalowej Woli, żołnierzy AK oraz innych ugrupowań I i II Podziemia Niepodległościowego, a także żołnierzy Wojska Polskiego poległych w Kampanii Polskiej 1939 r. i Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Bardzo często bohaterowie tamtych czasów i ich miejsca spoczynku znajdują się w ustronnych miejscach, nikt ich nie odwiedza i zapominana jest ich heroiczna postawa. Na miejscach spoczynku ich „wiecznej warty” tych znanych i nieznanych cichych bohaterów „Małych Ojczyzn”, po raz kolejny zapłonęły „Światła Pamięci”. Ich wyjątkowe życiorysy służby i oddania na rzecz odzyskania niepodległości Polski (często przecież oddając swe życie lub narażając się na jego utratę), poprzez wspólną akcję pozostaną w pamięci i sercach kolejnych pokoleń mieszkańców Stalowej Woli.
Akcja „Zapalmy Znicz Pamięci - Czcimy Bohaterów i Obrońców Ojczyzny”, zainicjowana przez prezydenta miasta Stalowej Woli Lucjusza Nadbereżnego we współpracy z dr. Romanem Niwierskim, zajmującym się dziedzictwem kulturowym na terenie miasta Stalowej Woli wraz z organizacjami kombatanckimi i pozarządowymi, odbywa się na terenie miasta rokrocznie od kilku lat.
Święto Zmarłych jest częścią naszej kultury narodowej. 1 listopada w Dzień Wszystkich Świętych odwiedzamy groby naszych bliskich i wspominamy ich w jesiennej zadumie. Warto w te Święto pamiętać nie tylko o słynnych bohaterach wielkich bitew i walk, ale także o ludziach, którzy swoją zwykłą, codzienną pracą budowali dobro naszej Ojczyzny, by pamięć o nich trwała i wieczna była w sercach potomnych.
dr Roman Niwierski
Główny Specjalista ds. Dziedzictwa Kulturowego
UM w Stalowej Woli
Dzisiaj
Dzisiaj
Dzisiaj
31 Grudnia
31 Grudnia
31 Grudnia
30 Grudnia
30 Grudnia
28 Grudnia
27 Grudnia
27 Grudnia
27 Grudnia