(VIDEO) Pożegnania nadszedł czas
Dzisiaj
22.06.2026 r.
Wieloletni duszpasterz „Solidarności” oraz Honorowy Obywatel Stalowej Woli, obchodzi w tym roku jubileusz 65-lecia kapłaństwa. To szczególne wydarzenie, będące świadectwem ponad sześciu dekad oddanej służby Bogu i ludziom, stało się okazją do wspólnej modlitwy i wyrażenia wdzięczności. W niedzielę, 21 czerwca, Jubilat przewodniczył uroczystej Mszy Świętej w Kościele Akademickim w parafii pw. Św. Jana Pawła II w Stalowej Woli, przeżywając ten wyjątkowy czas wspólnie z wiernymi.
Biskup pomocniczy senior Edward Frankowski urodził się w Kępie Rzeczyckiej w 1937 r. Po odbytych studiach w seminarium duchownym w Przemyślu święcenia kapłańskie przyjął 18 czerwca 1961 r. Jako duszpasterz pracował w Hyżnem koło Rzeszowa, Jaśle a od 1967 roku w Stalowej Woli. Był kapelanem „Solidarności” w latach 1980–1992 w Stalowej Woli. Sakrę biskupią otrzymał w 1989 r., przyjmując za dewizę biskupią: „Christus vincit” (Chrystus zwycięża).
Msza Święta rozpoczęła się o godz. 12.00 w Kościele Akademicki w parafii pw. Św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup dr Edward Frankowski, który wygłosił również homilię. Przed rozpoczęciem wspólnej modlitwy przyszedł czas na wyrazy wdzięczności, serdeczne życzenia oraz gratulacje składane dostojnemu Jubilatowi z okazji tak pięknego i znaczącego jubileuszu.
W uroczystości uczestniczyli Lucjusz Nadbereżny Prezydent Miasta Stalowej Woli oraz Monika Pachacz-Świderska, Zastępca Prezydenta Miasta Stalowej Woli.
- Ekscelencjo, Drogi Księże Biskupie Edwardzie w imieniu mieszkańców pragniemy wyrazić dzisiaj Bogu Wszechmogącemu wielkie podziękowanie za 65 lat kapłaństwa, kapłaństwa wiernego, oddanego, kapłaństwa pełnego miłości dla Boga i drugiego człowieka. Pragniemy podziękować, że Pan Bóg 65 lat temu powołał Ciebie z tej ziemi abyś niósł Chrystusa, abyś był z ludu wzięty i dla ludu oddany. To piękne oddanie kapłaństwa, najpiękniej charakteryzuje również Twoją posługę, bo zawsze mogliśmy czuć, że jesteś kapłanem bliskim, że jesteś kapłanem, który swoje serce oddaje, że tak jak płonie świeca na wzór Chrystusa, tak Ty Drogi Księże Biskupie spalasz się dla nas, dając ciepło, dając światło, a jednocześnie nigdy nie błyszcząc własnym światłem, ale światłem odbitym od Chrystusa. Za to pragniemy bardzo serdecznie podziękować, bo nie przez przypadek to właśnie Ty Drogi Księże Biskupie jesteś drugim po Eugeniuszu Kwiatkowskim Pater Urbis Stalowej Woli jako ten który wznosił to miasto na fundamencie wiary, nadziei i miłości. Dzisiaj stoisz tutaj przy ołtarzu, przy którym Św. Jan Paweł II sprawował Mszę Świętą w Warszawie z tym zawołaniem odmiany „Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!”. I to święty Jan Paweł II o naszym mieście mógł powiedzieć Stalowa Wola Bogiem silna. Gdyby nie Drogi Księże Biskupie Twoja odważna, wierna, niezłomna posługa kapłana i biskupa nigdy takie słowa nie mogłyby paść. Za tę siłę, za tę miłość, za tę wiarę, za to wszystko co stało się w Stalowej Woli za Twoim pośrednictwem Panu Bogu i Tobie z serca Stalowa Wola dziękuje – mówił prezydent Lucjusz Nadbereżny.
- Cieszę się że mogę dzisiaj spotkać się z tymi którzy mają serce gorące, tutaj w Stalowej Woli ludzie mają nie tylko wolę stalową ale i serca mają gorące. Dziękuję bardzo bo bez Was ja bym mógł tylko usiąść i płakać. Cóż ja bym sam zrobił, gdyby nie pomoc księży, pomoc wiernych, Solidarności i takich ludzi jak wy jesteście tutaj – mówił Ksiądz Biskup dr Edward Frankowski.
Po Mszy Świętej w Auli Uniwersyteckiej im. Solidarności odbył się wykład prof. dra hab. inż. Janusza Kaweckiego pt. Musimy wspólnie obronić Muzeum „Pamięć i Tożsamość”.
Wydarzenie zostało zorganizowane przez Kamilę Maziarz, Radną Powiatu Stalowowolskiego, pod patronatem Starosty Stalowowolskiego Janusza Zarzecznego, we współpracy z Akademią Nauczania Społecznego im. Św. Jana Pawła II przy Fundacji Uniwersyteckiej w Stalowej Woli.
Dzisiaj
Dzisiaj
Dzisiaj
19 Czerwiec
19 Czerwiec
19 Czerwiec
19 Czerwiec
19 Czerwiec
18 Czerwiec
18 Czerwiec
18 Czerwiec
18 Czerwiec